“به نام دوست”

دوست نداریم در این بلاگ به صورت رسمی اکسس پوینت را توضیح بدیم. مایلیم به صورت خودمانی و راحت صحبت کنیم.

اکسس به معنی دسترسی و پوینت هم به معنی نقطه می باشد. این سخت افزار امکان اتصال دستگاه ها را از طریق وای فای فراهم می کند و آن ها را به سمت روتر شبکه انتقال می دهد. یعنی هر دستگاه دیجیتالی با اتصال به این نقطه دسترسی می تواند از وای فای محل مورد نظر استفاده کند. اکسس پوینت Access Point که با AP یا WAP شناخته می شوند عملکردی شبیه به سوییچ شبکه دارند با تفاوت اینکه این نقاط دسترسی از طریق وایرلس با دستگاه های ارتباط برقرار می کنند امکان ارسال یا دریافت داده ها را ممکن می سازند. به صورت ساده اکسس پوینت دستگاهی است که برای اتصال دستگاه‎های بی‎سیم به یک شبکه سیمی‎ از آن استفاده می‎شود.

معمولا در شبکه ها از اکسس پوینت ها برای ایجاد صفحات هات اسپات استفاده می کنند. در این حالت کاربران با انتخاب وای فای مورد نظر به اکسس پوینت متصل شده و صفحه‌ی هات اسپات در لحظه برای دستگاه کاربر باز می گردد.

اکسس پوینت یک نوع رابط بین کاربران و روتر شبکه است که اطلاعات درخواستی کاربر را به روتر منتقل کرده و جواب آن را بر می گرداند.

در اینجا نگاهی به چند نمونه از اکسس پوینت ها میندازیم:

 

 

     

 

اکسس پوینت ها دارای مشخصاتی هستند از جمله:

-میزان متراژ محیط تحت پوشش

-حداکثر دستگاه هایی که می توانند همزمان متصل شوند

-تکنولوژی به کار رفته (مانند wave2 یا wave1)

-فرکانس کاری (2.4Ghz  یا 5.8Ghz یا هر دو)

-میزان خروجی پهنای باندی در هر فرکانس کاری

-تعداد و نوع درگاه های اتصال (10/100 یا 10/100/1000 یا 10G و یا پورت کنسول)

-قابلیت پشتیبانی از POE با استانداردهای مناسب

-استفاده در داخل یا خارج ساختمان (indoor یا outdoor)

-قابلیت پشتیبانی از آنتن های MU-MIMO

-قابلیت پشتیبانی از حالت مِش

-امکان حرکت بین اکسس پوینت ها و یا roaming

-تعداد و توان آنتن ها

-کنترل به صورت سخت افزاری یا نرم افزاری

-میزان CPU و RAM

-قابلیت نصب بر روی سقف

-پشتیبانی از تعداد کانال ها

-تعداد SSID هایی که می توان برای آن تعیین کرد

-سایز و ابعاد آن

 

اکسس پوینت ها سخت افزارهایی هستند که به تنهایی کاربردی نیستند و بایستی توسط روتر یا سرور تحت قالب یک شبکه فعالیت کنند. این دستگاه ها عموما بر اساس مک آدرس و آی پی کاربران کنترل و نظارت می کنند. تعداد افرادی که در لحظه می توانند به اکسس پوینت ها متصل شوند در مدل های پایین 10 کلاینت(نفر) و در بیشترین آن ها 1500 کلاینت می باشند. برند هایی معروفی همچون سیسکومراکیراکاسیونی فای و اَروبا از معروفترین برندهای این حوزه هستند که عموما دستگاه های یونی فای نسبت به مرغوبیت و مشخصات از قیمت مناسب تری نسبت به رقبای خود برخوردار است.

این سخت افزارها را می توانید در اماکن عمومی همچون: انواع هتل ها، مراکز دولتی، سازمان ها و شرکت ها پیدا کنید و شاید هم در آینده ای نزدیک، در اتوبوس های واحد

در این میان لازم به ذکر است که هر کدام از برندها دارای مدل هایی هستند و هر کدام از آن ها نیز بر اساس پارامترهایی دسته بندی شده اند. این پارامتر ها همان مشخصاتی هستند که از آن ها نام برده شد.

برای خرید اکسس پوینت بایستی حتما از یک کارشناس باتجربه در تعیین مدل و جایگذاری آن کمک گرفت. افرادی که بر اساس مشخصات محیط، هزینه و خروجی مورد نظر می توانند بهترین مدل را پیشنهاد دهند. در کشورمان غالبا اماکن وابسته به نهادهای دولتی قادر به تهیه تجهیزات حرفه ای با هزینه های بالا هستند و در این بین امکان استفاده از این تجهیزات با توجه به هزینه های آن برای عموم مردم قابل خرید نمی باشد و برندهایی همچون اینجینیوس،دی لینک، تپی لینک، ایسوس، آی پی کام و … که از هزینه‌ی مناسب تری برخوردار هستند، استفاده می شود.

 

در هنگام نصب آن ها باید به مواردی دقت کرد از جمله:

-به هیچ عنوان نباید اکسس پوینت ها را در نزدیکی یکدیگر نصب کرد. متناسب با فرکانس و Coverage (میزان پوشش دهی) آن ها این اندازه متفاوت است اما در یک سالن که دیوار یا سطحی بین 2تا از اکسس پوینت ها نیست، تقریبا به فاصله‌ی 30 متر از یکدیگر مناسب می باشد. (باز هم تاکیید می کنم بستگی به نوع، خروجی ها، پهنای باند، نویز و موانع محیط و … دارد که بهتر است از یک مهندس IT کمک بگیرید)

-برندهای اکسس پوینت نیز باید یکسان باشند. جهت Hand over (حرکت بین اکسس پوینت یا همان حالت roaming) و همچنین  سادگی در تنظیمات آن ها بهتر است که از یک برند باشند.

-در محیط های پرترددی که افراد بیشتری به اکسس پوینت متصل می شوند از مدل های بالاتر متناسب با محل مورد نظر استفاده کنید در واقع لازم نیست که تمام APهایی که مورد استفاده هستند همه از یک مدل باشند. می توانید متناسب با هر محیط، مدل مناسب را نصب کنید.

در پایان و به عنوان آخرین نکته برای خرید اکسس پوینت لازم است به Support (پشتیبانی) فنی آن نیز دقت کنید. منظور از پشتیبانی فنی هم پشتیبانی سخت افزار و هم نرم افزار است. منظور از پشتیبانی شرکت ها عموما نرم افزار و فریم ویر هایی است که روی APها نصب می شوند اما گارانتی بودن بعضی از سخت افزارها نیز مانند هوآوی، اینجینیوس و میکروتیک نیز در ایران انجام می گردند. مراکزی که از آن ها خرید می کنید بایستی لیبل و کارت گارانتی را بر روی محصول درج نمایند.

 

با تشکر از توجه شما


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *